Bayi Girişi
TR EN
Akdaş Outdoor > Kurumsal > Sadık AKDAŞ

Sadık AKDAŞ

Aslına bakarsanız, durum pek de farklı değildi Huğlu‘da, bilindik Anadolu kasabası işte; kısıtlı gelirler, yokluk, kıt kanaat sürdürülen yaşantılar… 1900’lü yılların ilk döneminde küçük yerleşim yerlerinde yaygın olduğu üzere kimileri yakın uzak demeden şehirlere, diğer kasabalara ve köylere inşaatlarda çalışmaya gidiyor, kimileri de çok kısıtlı olan ekim alanlarından ekmeğini çıkarma çabasına girişiyordu.

Bu bilindik dar boğazı sonlandırmak, Huğlu’ya yeni bir ekmek kapısı açmak ve Huğlulunun yeteneğini ortaya çıkarmak adına ilk adımı atanlar, askerde öğrendikleri silah bakımı ve tamir işlerini kendilerine olan güvenleri ile birlikte özünde şirin, lâkin koşulların oldukça çetin olduğu bu kasabaya getiren meraklı Huğlulular olmuştur.

Ağır adımlarla ilerleyen, kısıtlı ve teknolojiden yoksun koşullarda geliştirilmeye çalışılan; bu cesur ve girişimci ustaların özverisine bel bağlamış olan tüfekçilik sektörüne Türkiye’de yivsiz av tüfeklerinin belli bir noktaya gelmesine büyük katkıları olmuş, hatta ilk Türk çiftesine hayat vermiş olan Ömer Akdaş 1948 yılında dönemin ustalarından öğrendikleri ile kendi atölyesini açarak dahil olmuştur. Ev altı atölyelerde üretim 1962 yılına kadar geniş çaplı olarak sürmüş, ardından Ömer Akdaş ve dönemin ustalarının katılımıyla 165 ortaklı, hiç kuşkusuz Huğlu’nun simgesi olan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi kurulmuştur.

Usta bir tüfekçinin oğlu olarak 1959 yılının baharında dünyaya gelen Sadık Akdaş, belki de bu sayede kariyerine giden yolda daha doğar doğmaz ilk adımını atmıştır. Öğrenci olmaktan, öğrenmekten büyük keyif alan Akdaş, kasabada ortaokul bulunmamasından dolayı ilkokul 5. sınıfı iki kez okumuş, ortaokulun gelmesini beklemek durumunda kalmıştır. Takip eden yıllarda ortaokulu da tamamlayan Sadık, lise eğitimi için Beyşehir’e gitmiştir.

Tüfekle tanışması henüz 13 yaşında bir ortaokul öğrencisiyken olmuştur. Okuldan arta kalan zamanlarda babasına yardım eden ve işin inceliklerine merak saran küçük usta, çocuk yaşta bile birçok marka ve model tüfeğin özüne inebilmiştir. Ustalığıyla ün salmış Ömer Akdaş’ın her türlü tüfeği hassasiyet ve özenle tamir ettiğini bilen avcılar, tüfeklerini gözleri kapalı ustanın hünerli ellerine teslim etmiş; Sadık da bu yoğun tüfek trafiği sayesinde birçok şeyi çabucak ve uygulamalı bir şekilde öğrenmiştir.

Tamirden yetiştiği, çoğu marka ve model tüfeği inceleme imkânına sahip olduğu için her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilen Sadık, gençlik yıllarında kendi özel yapımı olan tüfekler üretmiş, başta eşe dosta ait olanlar olmak üzere çeşitli tüfeklerin tamir ve bakımını yapmıştır. Takvimler 1988 yılını gösterdiğinde, genç usta Türkiye’de bir ilke imza atmış; babası Ömer Akdaş ile birlikte ilk yerli kinetik sistemli yarı otomatik av tüfeğini üretmiştir. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifine kazandırılan bu model oldukça popüler olmuş ve yıllarca imal edilmiştir; hatta bugün bile yeni bir sürümü üretilmektedir.

1998 yılında yapılan kooperatif seçimiyle Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifinin yönetim kurulu başkan yardımcılığına atanmış ve yıllar sonra babasından devraldığı bayrakla 5 yıl süren hizmeti süresince kooperatife oldukça parlak bir dönem yaşatmıştır. Kooperatifin ürün gamındaki en sevilenler de dahil olmak üzere birçok modele zarafet ve hafiflik kazandırmış, ürün kodlarının geliştirilmesine yönelik çalışmaları yönetmiştir. Bununla birlikte, özel istek üzerine üretilen ejektörlü modelleri seri imalata taşıyıp çeşitli ürünleri bugünkü modern haline getirmiş ve kooperatife bugün hala gözde olan birçok yeni model kazandırmıştır.

Hizmet süresini tamamladıktan sonraki dönemde ise yıllardır yapmak istediği, adeta içinde bir ukde haline gelmiş olan şeyi başarmıştır. 2003 yılında, kurucu ortağı olduğu Akus’ta çalışmalarını sürdürmüş ve bugüne kadar Türkiye’de ve bir Türk usta tarafından üretilmiş olan ilk ve tek 5 pimli aktif çakmaklı süperpoze ile 7 pimli aktif çakmaklı çifteyi üreterek Türk Av Tüfeği sektörüne adını altın harflerle yazdırmıştır.

Yoğun çalışma temposunda eşin, dostun ve piyasanın sesine kulak vermiş, talepleri değerlendirmiş ve 2007 yılına kadar küçük çapta faaliyet gösteren Akdaş Silah’ı 2007 yılında kardeşi Selim Akdaş ile fabrika seviyesine taşıyıp 2011 itibariyle Akus’la olan tüm bağlantısını kesmiştir. Tüm çalışmalarını aile şirketi olan Akdaş Silah’a taşımış ve yılların getirdiği birikimle kendisinden beklenen kalitede birinci sınıf ve üstüne üstlük makul fiyatlı ürünler sunmaya başlamıştır. Kısa sürede geldiğini nokta, doğru yolda olduğunun kanıtıdır.

Sadık Akdaş Huğlu demektir! Eskiden Tüfekçi Köy olarak anılan bu güçlü, paylaşımcı, eşit ve insanı zanaatkâr olan kasabanın sayılan sevilen Baş Ustasıdır.

Öyle huzursuzluk falan yoktur burada; kime sorsanız sorun, en büyük usta olarak kendisi gösterilir mesela. Öyle çekememezlik gibi yakışıksızlıklar olmadan yani. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ya da müteşebbisler olsun fark etmez; sorun yaşadıkları takdirde Sadık Ustanın tecrübesine çekinmeden başvurmaya gelirler. Tabi saygı ve sevgilerini hiç bir zaman eksik etmeden. Zira Sadık Ustanın kapısı herkese açıktır, elinden geleni halkı ve vatanı için yapmaktan asla çekinmemiş, bildiklerini ve tecrübelerini hem Huğlu içindeki hem Huğlu dışındaki av tüfeği imalatçılarından hiçbir zaman sakınmamıştır.

Tüfeklerle yoğrulmuş bir ömür ve kariyere sahip olan Sadık Akdaş Türkiye’de kimsenin el sürmeye cesaret edemediği binlerce sterlin değerindeki Holland&Holland’ların, çekici İtalya Perazzi’lerin, güçlü Merkel’lerin, Krieghoff’ların, Browning’lerin vb. bakımını ve tamirini yapan yegâne güvenilir eldir.

Sadık Akdaş günümüz itibarıyla Akdaş Silah fabrikasında seri üretimi yönetmekte ve rica üzerine vakit buldukça lüks tüfeklerin tamir ve bakımını yapmaktadır.
Akdaş Silah fabrikasına yapacağınız ziyarette sizi memnuniyetle karşılayacak, ilgiyle ağırlayacak ve memnun gönderecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın…