Bayi Girişi
TR EN
Akdaş Outdoor > Destek > Tüfek Kullanımına Dair Uyarılar

Tüfek Kullanımına Dair Uyarılar

• Yağlı kundağa sahip bir model kullanıyorsanız, kundağın suya (yağış vb.) maruz kalmamasına özen göstermeli ve kundağınızı kuru bezle silmek yerine, yağlı bez kullanarak beslemelisiniz. Üzerinde vernik kaplaması olmayan kundaklar suyu içine çekecek ve ahşap bir süre sonra kabaracaktır. Söz konusu durum garanti kapsamı dışındadır. Hassas bir kullanıcı değilseniz, vernik kaplı ahşap kundaklı veya sentetik kundaklı modelleri tercih etmenizi öneririz.

• Kostik kaplamalı veya sürme boyalı bir model kullanıyorsanız, temizliğine ve bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Kostik kaplı ve sürme boyalı kısımlara sürekli el teması, kostik kaplı/sürme boyalı noktalarda parmak izi kalması ve tüfeğin bu izler yağlı bezle silinmeden bırakılması, yağışlı havalarda ıslanan namlunun/gövdenin tamamen kurutulup silinmeden tüfeğin uzun süreli beklemeye alınması vb. nedenlerden dolayı kostik kaplı/sürme boyalı  yüzeylerde  kaplama  atması  ve  inceden  paslanma meydana  gelebilir.  Gerekli  bakım  uygulanmadığında,  söz konusu durumun meydana gelme riski özellikle nemli bölgelerde yüksektir. Bahsi geçen hususlara dikkat edilmemesi durumunda tüfeğiniz paslanmaya karşı garanti kapsamı dışında kalacaktır. Hassas bir kullanıcı değilseniz, daha dayanıklı olan krom kaplamayı tercih etmenizi öneririz.

• Atış yaptıktan sonra namlu içini harbi takımı kullanarak temizleyin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta namlu içinin atış yapmadan önce tamamen temiz, yağsız olması gerektiğidir. Namlu içinde yağ kalmış ise ateşlenen mermiler sıvama yapabilir.

• Döner kafalı mekanizmanın ve yatağının kullanıma bağlı olarak belirli aralıklarla temizlenmesi ve kaliteli bir silah yağıyla yağlanması önemlidir; aksi takdirde tüfeğinizin mekanizması tutukluk yapabilir.

•  Aktif Valflı Gazlı Sistem yarı otomatik modellerde biriken barut kalıntısının uzun süre temizlenmemesi tüfeğin mekanizmasının çalışmasını engelleyebilir; bu nedenle gaz odası ve piston sık sık temizlenmelidir.

•  Yarı otomatik yivsiz av tüfekleri, av kullanımında yasal olarak 2+1 (1 namluda 2 şarjörde) fişek kapasitesi ile sınırlandırılmıştır. Söz konusu modeller fabrikadan şarjör kapasitesini 2’ye düşüren plastik bir takoz takılı olarak gönderilir.

•  Atış sonrası iğnelerin etrafının temizlenmesi, iğnelerin ömrünü uzatacaktır.